+1
Tom Stedd 4 lutego 2017 16:18
Z góry uprzedzam, że wpis jest długi, ale to chyba przywara podróżnika-laika, który chce zawrzeć jak najwięcej informacji i swoich odczuć.
Pod koniec zeszłego roku postanowiłem znaleźć ciekawą ofertę turystyczną, ale nie w formie zorganizowanej, tylko na własną rękę. Dodam, że od początku do końca wyjazd był planowany jako ekonomiczny w wydatkach (by nie powiedzieć aż za oszczędny), dlatego z góry wiedzieliśmy (ja i moja dziewczyna), że odpuścimy sobie wizyty w lokalach i wysoko płatnych atrakcjach turystycznych.
Po wielu, wielu latach bez wyjazdu za granicę chciałem to zmienić i skusiłem się na ofertę WizzTours. Wybór padł na Maltę. Dlaczego tam? Bo to kraj stosunkowo mało znany Polakom, a oglądając zdjęcia w internecie można się zauroczyć Maltą od pierwszego wejrzenia. Dla osób niezorientowanych w temacie – WizzTours to pakiet łączący przeloty WizzAir i pobyt w hotelu. Dodatkowo udało mi się skorzystać z publikowanego czasami kodu rabatowego i oszczędziłem na pakiecie 100 euro, skutkiem czego przeloty i trzy noclegi w dobrym hotelu dla dwóch osób kosztowały łącznie jedynie 701 zł.
Uwaga dla osób korzystających z WizzTours – czasami może się zdarzyć, że oferta ta jest droższa, niż wykupienie osobno przelotów WizzAir i osobno zarezerwowanie hotelu, np. przez stronę www.booking.com, więc zalecam ostrożność w tym temacie.
Wyjazd przypadł na koniec stycznia. Dlaczego w tak beznadziejnym miesiącu? Ano dlatego, że miało być tanio (maltański martwy sezon – okazało się, że martwy tylko w teorii) i lubię temperaturę ok. 15-20 stopni, a taki klimat jest właśnie na Malcie w styczniu (nienawidzę leżakowania na plaży!).

Dzień 1 – piątek 27 stycznia 2017r. - Z ziemi polskiej do maltańskiej
Wyjazd z rodzinnego miasta (Ostrowiec Świętokrzyski) w godzinach porannych, podróż do stolicy PolskimBusem i następnie krótki spacer po Krakowskim Przedmieściu. Po nim dojazd autobusem miejskim na lotnisko (ok. 40 minut), procedura odprawy i oczekiwanie na samolot. Wylot z Warszawy w godzinach popołudniowych, przylot na Maltę około godziny 20 po niespełna trzech godzinach lotu. Po wyjściu z samolotu pierwsze zdziwienie – oprócz ludzi z naszego samolotu nie było nikogo, pusta hala.
Przed halą kilkanaście taksówek i o ile dobrze zorientowałem się, to cena za kurs jest znana z góry i podawana za dojazd do konkretnej miejscowości, a nie dokładnie do określonego hotelu. Na tabliczce było podane, że kurs do miejscowości Sliema kosztowałby 20 euro, więc prawie 90 zł. Wybór mógł być tylko jeden – odpuszczamy taksówki.
Wcześniej wybadałem w internecie, że pod wybrany przeze mnie hotel (Hotel Sliema w miejscowości Sliema) podjeżdża autobus spod samego lotniska. Chwila szukania przystanku i wsiadamy do autobusu. Kolejne małe zdziwienie to reakcja kierowcy na ilość pasażerów, których było całkiem sporo w autobusie i jeszcze dwa razy tyle na przystanku. Otóż kierowca z trzy razy krzyknął do wnętrza autobusu „Move back!” (luźne tłumaczenie – Do tyłu!), machając przy tym sugestywnie rękoma. Mieliśmy szczęście, bo dosłownie po nas weszły jeszcze z dwie osoby i szofer machnął rękoma do oczekujących mówiąc coś w stylu „No more!” (luźne tłumaczenie – Wystarczy!) i … zamknął drzwi autobusu, chociaż na moje oko zmieściłoby się w nim jeszcze kilka osób.
Sam przejazd trwał z 40 minut i nużył się strasznie. Dodam, że do autobusu wchodzi się przednimi drzwiami i bilet kupuje się u kierowcy (1,5 euro), a chęć wysiadki należy zasygnalizować przyciskiem „Stop”, bo inaczej autobus będzie jechał i jechał, mijając kolejne usiane co jakieś 200-300 metrów przystanki.
Polacy będą zdziwieni panującym ruchem lewostronnym i rozwiązaniami drogowymi na Malcie. Ilość rond, zjazdów, zakrętów wywołuje niedowierzanie i przez to podróż zawsze jest dosyć męcząca. Autobusy mają automatyczną skrzynię biegów, skutkiem czego dość mocno szarpią.Zakwaterowanie w hotelu bezproblemowe, obsługa bardzo uprzejma. Hotel Sliema dysponuje pokojami wychodzącymi na morze i tzw. „inland”, czyli wychodzącymi na … nic. Nam przypadł widok na jakieś przejście, zaplecze techniczne budynku i blok leżący w pobliżu. Sam pokój jak najbardziej w porządku, czysto, wygodnie, była nawet mała lodówka. Nieco problemów sprawiła klimatyzacja, ale chyba nie umiałem jej obsługiwać ;) Pełniła ona funkcje „grzewcze”, bo w nocy temperatura spadała jednak o kilka stopni.

Późnym wieczorem wybieramy się na krótki rekonesans w pobliże hotelu, zachwycamy się wąskimi ulicami, architekturą i szukamy sklepów spożywczych, żeby mieć co pojeść i popić w kolejne dni. Pobyt wykupiony był bez wyżywienia, ale co można chcieć za 700 zł dla dwóch osób.

Dzień 2 – sobota 28 stycznia 2017r. - Valetta
Trzy dni na zobaczenie Malty to zbyt krótki czas, więc decydujemy się na kilka wybranych atrakcji. Wyposażeni w dostępne w hotelu i informacji turystycznej (zlokalizowanej w pobliskiej galerii handlowej) ulotki i foldery pierwszego dnia udajemy się do Valetty. Można tam dotrzeć albo jeżdżącymi co kilka-kilkanaście minut autobusami, albo … promem. Akurat Hotel Sliema znajdował się tuż przed bazą promów, więc wybieramy ten środek transportu. Płacimy po 1,5 euro i po kilku minutach jesteśmy po drugiej stronie zatoki. Kto był, ten wie, że „achom” i „ochom” na każdym kroku towarzyszy zdziwienie zastaną innością. Jest po prostu pięknie i inaczej, niż w Polsce. Wybraliśmy wersję zwiedzania dosyć hardcorową, bo przejścia wszystkich uliczek w Valeccie wzdłuż i wszerz i to się udało. Zobaczyliśmy obowiązkowe punkty każdej wycieczki, jak City Gates, Siege Bell, Barrakka Gardens, Gun Salluting Battery (niestety, strzelają chyba tylko o 16.00), ulicę handlową i wiele kościołów, ale tylko z zewnątrz. A dlaczego tylko z zewnątrz? Ano dlatego, że wszystkie były pozamykane (brakowało nawet klamek na drzwiach/wrotach!) i nie było żadnych informacji, kiedy można je zwiedzać.Chodzimy, oglądamy, mijamy budynki rządowe i ambasady, których praktycznie nikt nie pilnuje, widzimy mnóstwo turystów (w tym sporo Polaków) i zachwycamy się ogólnie Valettą. Podobno nie ma nawet kilometra kwadratowego powierzchni, a spędzamy w niej dobrych kilka godzin. Po południu wracamy również promem do hotelu i po krótkim wypoczynku zwiedzamy Sliemę (nie hotel, tylko miasteczko). Cóż, tutaj już widać na każdym kroku komercję, pootwierane bary, restauracje, sklepy, czyli standard turystyczny. Odpuszczamy sobie jedzenie w lokalu, kupujemy niezbędne artykuły spożywcze i na noc zaszywamy się w hotelu.

Dzień 3 – niedziela 29 stycznia 2017r. - Marsaxlokk, Rabat, Mdina
Wiedzieliśmy, że w niedzielę w miejscowości Marsaxlokk odbywa się słynny na całej wyspie targ rybny. Postanowiliśmy dotrzeć tam w miarę wcześnie, więc rano przejechaliśmy autobusem ze Sliemy do Valetty, gdzie znajduje się największy na Malcie dworzec komunikacji miejskiej i stamtąd odchodzą autobusy we wszystkich możliwych kierunkach. Poczekaliśmy kilkanaście minut i już jechaliśmy w kierunku Marsaxlokk. Ku naszemu zdziwieniu razem z nami podróżowało mało osób, które jak na komendę zaczęły wysiadać na jednym z przystanków. Spytałem kierowcę, czy to właśnie oczekiwane przez nas miasteczko i okazało się, że tak. Gdybym nie spytał szofera i uwierzył w komunikaty o przystankach wyświetlane na tablicach elektronicznych wewnątrz pojazdu, to pojechalibyśmy dalej.
Jakie wrażenia z Marsaxlokk? Cóż, ciężko jednoznacznie ocenić. Mojej dziewczynie podobało się nabrzeże, dziesiątki kolorowych stateczków i łódek, mi z kolei tylko trochę przypadł do gustu targ rybny. Spodziewaliśmy się, że targ ten będzie wielki, mnóstwo stoisk, rybaków, a okazało się, że z rybami było może z dziesięć straganów, a resztę stanowiły atrakcje spotykane na każdym polskim festynie, czy bazarze, czyli budki ze słodkościami, pamiątkami, owocami, warzywami, ubraniami. Trafił się nawet jeden Murzyn, który sprzedawał prosto z walizki oczywiście „oryginalne” buty Adidas, Puma, Nike.Po pewnych perypetiach (opisanych pod koniec relacji) znaleźliśmy się na przystanku pod największym szpitalem na Malcie, gdzie przesiedliśmy się do autobusu jadącego do Rabatu/Mdiny. Tego dnia padał akurat deszcz, więc aura nie sprzyjała spacerom, ale mimo to postanowiliśmy pozwiedzać te dwa miejsca. Zaczęliśmy od Mdiny, czyli dawnej twierdzy/fortecy i szczerze można polecić ją każdemu, kto lubi wąskie zaułki, piękne widoki, lubi poczuć na sobie kawał historii. Miejsce piękne, idealne do przemyśleń, spacerowania bez celu i jak wszystko na Malcie … małe obszarowo. Polecam widok ze swego rodzaju tarasu, który umożliwia ujrzenie wyspy z wysokości i perspektywa widokowa obejmuje minimum 5 kilometrów do przodu. Oglądanie oczywiście darmowe. Darowaliśmy sobie wizyty odpłatne w kilku miejscowych muzeach i atrakcjach turystycznych tym bardziej, że pogoda była coraz gorsza i ostatecznie zdecydowaliśmy się na powrót nie zwiedzając Rabatu.Autobus niestety jechał znów naokoło, m.in. przez dziurawe i piaszczyste tereny przemysłowe, skutkiem czego podróż zajęła około 50 minut. W drodze powrotnej wysieliśmy przy swego rodzaju pomniku / dziele sztuki, który zachwycił moją dziewczynę, a mnie uświadomił, że niezbadane są zakamarki kobiecego umysłu. Otóż "dziełem" tym był betonowy napis LOVE ustawiony do góry nogami. Reszta dnia to tradycyjny spacer po okolicy i zakupy spożywcze.

Polecam zajrzeć na blog http://radosc-zycia-plus.pl. Spojrzenie na świat i podróże kobiecym okiem.

Dodaj Komentarz