0
Tom Stedd 16 kwietnia 2017 21:29
Po części ogólnej o Lourdes pora na przedstawienie największych atrakcji tego miasta, ale również na gorzkie refleksje nad całą otoczką tego miejsca.

Każdy z nas słyszał o Lourdes, ale zapewne niewielu kojarzy, jakie „wydarzenia” miały tam miejsce. Na początek cytat z Wikipedii: „Największy we Francji i jeden z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego i cel pielgrzymek, odwiedzany rocznie przez 6 mln osób z całego świata (w okresie od marca do października). Według nauki Kościoła rzymskokatolickiego 11 lutego 1858 r. przy jaskini Massabielle 14-letniej Bernadecie Soubirous objawiła się Matka Boża, przedstawiając się jej w miejscowym dialekcie: «Que soy era Immaculada councepciou» - «Jestem Niepokalane Poczęcie». W 1874 w tym miejscu ustawiono statuę Matki Bożej z Lourdes, następnie neogotycką bazylikę. Sama Bernadette Soubirous wstąpiła w 1866 roku do klasztoru Nevers, a w 1933 r. została kanonizowana.”Zacznijmy więc od Sanktuarium Matki Bożej. Zajmuje ono obszar 51 hektarów, na którym usytuowano szereg różnych obiektów kultu. Oczywiście najważniejszym jest Grota Massabielle, w której miała objawiać się Matka Boża. Obecnie każdy, po kilkuminutowym oczekiwaniu, może znaleźć się w jej pobliżu i chwilę zatrzymać się. Nie ma czasu na dłuższe przebywanie, bo porządkowi od razu nakazują przesunąć się i nie tamować ruchu.

Wielkie wrażenie na pielgrzymach robi Bazylika św. Piusa X, która znajduje się pod powierzchnią ziemi. Jest ona w stanie pomieścić podobno ok. 25.000 ludzi i przypomina kształtem rybę lub łódź. Jest w niej mistycznie, prawie ciemno i wręcz przytłacza ona swoją wielkością.Stojąc przy Grocie Massabielle i spoglądając w górę i w bok widzi się potęgę Bazyliki Matki Bożej Różańcowej i Bazyliki Niepokalanego Poczęcia NMP, które powstały wręcz na skałach. Pierwsza Bazylika jest z końca XIX wieku, może pomieścić ok. 1500 wiernych, a druga zaprojektowana jest w stylu neogotyckim, przez co wygląda naprawdę monumentalnie. Przed wejściem znajdują się mozaiki.Duże wrażenie robi również Krypta, czyli pierwszy kościół zbudowany na terenie sanktuarium (1866r.).Na terenie sanktuarium znajduje się jeszcze szereg różnych miejsc związanych z kultem religijnym i św. Bernadettą. Wierni mogą zwiedzić m.in. muzeum cudów mających miejsce w Lourdes (udokumentowano do dzisiaj 69 cudownych uzdrowień). Większość pielgrzymów czerpie wodę ze źródeł w sanktuarium wierząc w jej cudowną moc. Przewidziano również możliwość kąpieli lub skorzystania z basenów, jednak na ten temat nie wiem za wiele. Do basenów ustawiały się kilkudziesięciometrowe kolejki (osobno kobiet i mężczyzn), jednak żadna z osób nie miała ze sobą ręczników, czy innych akcesoriów, więc albo te rzeczy dostawało się na miejscu, albo wierni za bardzo nie wiedzieli, gdzie i po co stoją.

Informacji o Lourdes jest w internecie całe mnóstwo, więc znalezienie dodatkowej wiedzy będzie bardzo łatwe. Warto dodać, że wstęp do wszystkich części sanktuarium jest bezpłatny.

Polecam zajrzeć na blog http://radosc-zycia-plus.pl. Spojrzenie na świat i podróże kobiecym okiem.

Dodaj Komentarz